Mind a Civil Központ, mind pedig tanszékünk, a közösségi és civil tanulmányok mesterképzés szakgazdája feladatának tekinti a fiatalok társadalmi felelősségvállalásának fejlesztését, valamint a civil értékek terjesztésének támogatását. Ezt hangsúlyozták megnyitó beszédeikben Dr. habil. Jancsák Csaba tanszékvezető és a Civil Központ munkatársa, Varga Márta.
Mint ismeretes, a köznevelési törvény előírása szerint 2016-tól az érettségi vizsga megkezdésének feltétele, hogy minden diák 50 óra közösségi szolgálatot végezzen középiskolai tanulmányai során.
A program azért indult, hogy az iskolákból szociálisan érzékeny, a közösségekért tenni akaró és tudó fiatalok kerüljenek ki. Ezzel összhangban az IKSZ workshop célja az volt, hogy közelebb hozza egymáshoz a közösségi szolgálat megvalósításában érintett partnereket, az iskolákat és a civil, nonprofit szervezeteket, összegezzük az eddigi tapasztalatokat és felvázoljuk a továbblépés lehetőségeit. Meghívott vendégeink a régió középiskoláiban dolgozó IKSZ koordinátor tanárok, a civil szervezetek önkéntesekkel dolgozó képviselői, diákönkormányzatok vezetői voltak. A vártnál nagyobb érdeklődést kiváltó rendezvény jelezte: kölcsönös igény van a témában érdekeltek hálózatszerű szerveződésére, a közösségi szolgálatnak a felsőoktatás eszközeivel történő támogatására. A beszélgetés során ajánlások formájában körvonalazódtak egy rövid ciklusú pedagógus továbbképzési program elemei is.
A Kiss Mária Rita által moderált tapasztalatcsere után Zsivkovitsné Gyenes Krisztina, a Talentum Alapítvány szakmai vezetője beszélt az önkéntesek fogadásának módszertanáról, majd Antal Éva Eső tartott előadást az önkéntesség céljairól és a magyarországi önkéntesség helyzetéről. Az igények alapján tervezzük az iskolai közösségi szolgálat fejlesztésének további rendezvényekkel történő támogatását.