A 30 órás továbbképzés felkészíti a pedagógusokat a cselekvő állampolgárság kompetenciáinak tanórákon és nem formális keretek között történő fejlesztésére. Cél, hogy a résztvevők váljanak képessé a konkrét iskolai környezetben a tanulók állampolgári szocializációs szükségleteinek felmérésére, az azokhoz igazodó nevelési célkitűzések megfogalmazására, és innovatív pedagógiai tevékenység folytatására. Hatékonyabban tudják fejleszteni diákjaik állampolgári szerepfelfogását, felelős választói magtartását, közösségi részvételi motivációikat.
A továbbképzés célcsoportja
A továbbképzés célcsoportjába tartoznak azok az általános és középiskolai pedagógusok, akik feladatuknak tekintik a fiatalok társadalmi szerepekre való felkészítéséhez szükséges ismereteik bővítését és készségeik fejlesztését. Kiemelten ajánlott a NAT Ember és társadalom műveltségterületéhez tartozó szaktárgyak általános (5-8 évf.) és középiskolai (9-12 évf.) oktatóinak, a diákönkormányzatok munkáját segítő pedagógusoknak, az osztályfőnököknek, történelem munkaközösség tagjainak és vezetőiknek, szociálpedagógusoknak, kollégiumi nevelő és könyvtáros tanároknak, valamint a szabadidő szervezőknek.
Főbb ismeretkörök
A továbbképzés végére célként kitűzött eredmények
Tartalmi követelmény az állampolgári neveléshez kapcsolódó tudásterületek ismeretátadáshoz szükséges szintjének birtoklása, a fejlesztendő kompetenciáknak adekvát módszertani megoldások alkalmazásának képessége.
A képzés szervezése, lezárása
A képzést a jelentkezők igényfelmérése után online, vagy jelenléti formában szervezzük. A jelenléti oktatásban, egy harminc órás blokkban, vagy több hétvégén valósítjuk meg. A képzés zárásakor a pedagógusok megszerzett elméleti és módszertani tudásának a pedagógiai gyakorlatban történő alkalmazási képességét mérjük és értékeljük. A résztvevők az állampolgári nevelés területéről választott témában a tanult modern módszertani megoldásokat alkalmazva óratervet készítenek. A szerezhető összesen 100 pontból minimum 50+1 pont megszerzése a képzés sikeres zárásának feltétele. Minimum részvétel: az órák legalább 80%-án.